Siirry sisältöön
Lehdistötiedote 30-04-2019

Atean vahva kasvu jatkui vuoden 2019 ensimmäisellä neljänneksellä

Pohjoismaiden ja Baltian johtava it-infrastruktuuritoimittaja Atea-konserni raportoi vuoden 2019 ensimmäisen neljänneksen tuloksen. Suomessa sekä tulos että liikevaihto kasvoivat.

Atea Finland Oy:n liikevaihto vuoden 2019 ensimmäisellä neljänneksellä oli 100,7 miljoonaa euroa ja se kasvoi 10,9 % edellisvuoden vastaavasta ajasta. Operatiivinen tulos (EBIT) oli 1,2 miljoonaa euroa, jossa kasvua edellisvuoden vastaavaan tulokseen oli 3,3 %.

”Uusi strategiakautemme lähti hienosti käyntiin ja positiivinen kehityksemme jatkuu. Olemme tyytyväisiä sekä tuloksen että erityisesti liikevaihdon kasvuun”, Atea Finland Oy:n toimitusjohtaja Juha Sihvonen sanoo.

”Myös rekrytointivauhtimme on edelleen kova ja palkkaamme tänäkin vuonna jatkuvasti uusia osaajia moniin eri rooleihin. Viime vuonna teimme yli sata uutta työsopimusta ja on ilo huomata, että Atea työnantajana kiinnostaa niin monia hyviä osaajia.”

Atea-konsernin liikevaihto oli vuoden 2019 ensimmäisellä neljänneksellä 938,2 miljoonaa euroa, kasvua 9,6 % verrattuna edellisvuoden vastaavaan jaksoon. Operatiivinen tulos (EBIT) oli 11,9 miljoonaa euroa, edellisen vuoden vastaavalla jaksolla se oli 12,7 miljoonaa euroa.

Lisätietoja, Suomi:
Juha Sihvonen, toimitusjohtaja, Atea Finland Oy, puh. 0400 735 134
Sarita Laras, henkilöstö- ja viestintäjohtaja, Atea Finland Oy, puh. 040 503 7040

Lisätietoja, konserni:
Steinar Sønsteby, CEO, Atea ASA, mobile +47 930 55 655
Robert Giori, CFO, Atea ASA, mobile +47 934 09 188